Follow Me @Charmedka

23.10.14

Gregg Olsen - Závist | RC review

Spisovatel: Gregg Olsen
Originální název: Envy
Série: Prázdné rakve
Díl: 1.
Počet stran: 296
Rok vydání: 2012
Vydání originálu: 2011
Nakladatelství: Fortuna Libri
Vazba knihy: Vázaná
Noc, kdy Katelyn zemřela, se stalo cosi, co všechno změnilo. Zlo má nejrůznější příchutě. Někdy je hořké, jindy ošidně sladké. Katalyn zjistila den své smrti. V jeden okamžik byla deprimovaným teenagerem a zároveň stratila život. A pak... ležela na stole z nerezové oceli, oči skleněné, tělo studené, a byla opravdu, ale opravdu mrtvá.
Jak se to stalo? Byla to sebevražda, nebo vražda? A kdo za to nese vinu?
Dvojčata Hayley a Taylor Ryanovi zakopnou o důkaz, který je mnohem více znepokojující než si vůbec dokázali představit... a prolitá krev je přivede na stopu tajemství z dávné minulosti, o níž by raději ani nic nevěděli.

Autor se nechal inspirovat pravdivým příběhem internetové šikany a Závist je prvním dílem odvážné, otevřené a hrůzostrašné série, která vás přivede až na hranu mezi životem a smrtí.

Něco ke knize
Katelyn byla normální středoškolačka. V poslední době se ale z usměvavé holky stala smutná a málo komunikativní, hodně se změnila. A její plány o vysoké škole se zhroutí na Štědrý večer, když její babička oznámí, že peníze, které na studium měly přijít utratila. Poté je Katelyn nalezena mrtvá ve vaně s kávovarem. Všichni mají za to, že se jednalo o sebevraždu či nešťastnou nehodu.

Dvojčata Hayley a Taylor mají ale jiný názor. Tedy spíše pocit, dříve si byly s Katelyn velmi blízké. Když jim bylo pět let, ve městě se stala tragická dopravní nehoda autobusu, který vyjel ze silnice rovnou do řeky. Přežila pouze Katelyn a právě dvojčata. Nikdo o nehodě nemluví. Hayley a Taylor mají dar, dokáží se vcítit do živých ale i mrtvých lidí, něco je s nimi pojí, dobře vnímají pocity, mívají sny a představy. I v případě smrti Katelyn ji právě tento dar pomáhá odhalit tajemství, které halí Katelyninu smrt.

Moje hodnocení a dojmy

Po knize jsem koukala už dlouho, strašně mě zaujala obálka, která je dokonalá. Pochmurná a děsivá. Od knihy jsem měla docela velká očekávání, i když nijak úžasné hodnocení tento díl nemá. Velká očekávání, ale s tím, že pořádně nevím, o co se bude jednat. Kniha je zaražena ve fantasy a thrillerech, tak jsem byla zvědavá. Je to taková mysteriozní detektivka, thriller.
Děj se odehrává na malém městečku Port Gamble, kde se snad všichni sousedi znají a kde rodiny mívají i skrytá tajemství. Klasický případ, kdy na veřejnosti všichni působí dokonale, ale jakmile se zavřou dveře, vylézají na povrch ty nejhorší lidské stránky. Smrt dítěte je strašná tragédie a otřese celým městečkem a ne každý má úplně čisté svědomí. A je pro rodiče lepší jako konečný verdikt nehoda, nebo sebevražda? 

Na začátku jsem se vůbec nemohla začíst, děj byl matoucí, postavy se mi pletly. Až v průběhu děje jsem si docela oblíbila dvojčata, která byla dokonale sehraná, měla krásný vztah a to i s rodiči. Ale myslím, že jejich schopnosti šly vystihnout mnohem lépe. Tak, aby kniha působila více tajemně a zajímavě, což nepůsobila. Hodně mě zklamala a nejlepší zůstává obálka. Děj, nápad, bylo to zajímavý, ale podle mě nezajímavě podaný. Nedokázalo mě to strhnout, až pouhý konec a úplné rozuzlení, to jsem se nestačila divit.

Moc děkuji nakladatelství Fortuna libri za poskytnutí recenzního výtisku.

Žádné komentáře:

Okomentovat