pátek 24. října 2014

Spisovatel: Suzanne Collins
Originální název: Catching fire
Série: Hunger games
Díl: 2.
Počet stran: 336
Rok vydání: 2010
Vydání originálu: 2009
Nakladatelství: Fragment
Vazba knihy: Brožovaná
Jste hladoví po dalším strhujícím čtení? Napínavý příběh dobrodružství, útlaku a romantiky pokračuje!

Katniss dosáhla vítězství v Hladových hrách aktem vzdoru proti všemocnému Kapitolu a jeho krutým pravidlům. Katniss s Peetou očekávají pomstu mocných. Překvapivé výsledky zápasu v drsné reality show však povzbudily obyvatele země Panem, aby se postavili k odporu, a v krajích se formuje odboj. Podaří se zabránit krvavému střetnutí, jehož důsledky by byly víc než hrozivé?

Něco ke knize
Obsahuje spoilery
Od vítězství Katniss a Peety v 74. hladových hrách uběhlo již pár měsíců. Přestěhovali se do nových domů ve Vesnici vítězů, ale jejich život se hodně změnil, mívají noční můry, netuší, zda je stále někdo nesleduje a hlavně se změnil vztah mezi Hurikánem a Katniss. Hurikán pracuje v dolech, vidějí se pouze v neděli na lovu, ale už to není takové, jako dřív.
Blíží se den Turné vítězů, kdy se Katniss a Peeta vydávají do ostatních krajů. Lid si zamilovanou dvojici oblíbil a to, že hladové hry vyhrála dvojice a Kapitol musel povolit od pravidel, lid vnímá jako vzdor a vznikají nepokoje, kdy se kraje začínají proti Kapitolu bouřit.
Při turné musí Katniss přesvědčit samotného prezidenta, že je do Peety zamilovaná a že plánovaná sebevražda nebyla myšlena jako vzdor, ale pouze jako zoufalost z lásky. Pokud se to nepodaří, prezident Snow jasně řekl svoji výhrůžku. Její rodina i přátelé to může stát život. Turné vítězů se ale zvrtne a naopak nepokoje zesílí. Katniss chce vzít svoji rodinu a utéct. Ukazuje se možnost, že možná existuje stále Třináctý kraj, který je ale svobodný. Je to vůbec možné? Nebo se má přidat k blížící se revoluci?
Blíží se Čtvrtohory (75. ročník Hladových her), která mívají jiná pravidla. Co si tentokrát Kapitol na své účastníky chystá? Život Peety a Katniss to opět velmi ovlivní. Splátci budou z řady vítězů. Katniss jde znovu do arény. Kapitol chce tímhle dokázat, že ani ti nejsilnější proti němu nemají šanci a ani ti nejsilnější nepřežijí.

Moje hodnocení a dojmy
Od knihy jsem čekala spoustu akce, bylo naprosto jasné, že velkou roli tu bude hrát Katniss, kterou by Kapitol nejraději zlikvidoval. Akce se ale dočkáte až tak v druhé polovině knihy. V první se objevují spíše úvahy nad tím, jak zachránit svoji rodinu a přátelé, příprava na Turné a další hry. Přímo se můžete vcítit do toho, co Katniss cítí a prožívá, strach o rodinu je silný. Jsem ráda, že autorka neudělala ze zajímavé knihy něco, kde se probírá pouze milostný trojúhelník mezi Katniss, Hurikánem a Peetou.

Jak první polovina knihy byla pozvolnější, ve druhé už pomalu zapomínáte dýchat a já knihu nedokázala odložit, přečetla jsem ji během dvou dnů. Moc se mi ale nelíbilo podání arény, přišla mi hodně předimenzovaná, v prvním díle pro mě byla zajímavější, ale na druhou stranu je brutálnější, Kapitol to soutěžícím také neulehčuje.

Rozhodně nemůžu říct, že to je kniha, u které víte, co bude následovat a jak to dopadne. Nevíte, i když něco málo třeba tušit můžete, ale stejně je to napínavý a už se těším, až si přečtu třetí díl. Konec Vražedné pomsty byl zajímavý a kdo ví, jak to celé dopadne.

Moc děkuji nakladatelství Fragment za poskytnutí recenzního výtisku.Email This Share to Facebook Share on Google Plus Share to Twitter Pin This
autor Charmedka
vydáno 10/24/2014
reakce bez komentáře
štítky , , , , ,


0 komentářů:

Okomentovat