Originální název: Tell Me Lies
Rok vydání: 2024
Vydání originálu: 2018
Nakladatelství: Bourdon
Vazba knihy: Brožovaná
Když Lucy Albright přijíždí na malou kalifornskou vysokou školu, touží po novém začátku a ihned přijme vše, co vysokoškolský život nabízí – nové přátele, divoké večírky, podnětné přednášky. A pak potká Stephena DeMarca. Okouzlujícího. Přitažlivého. Komplikovaného. Zničujícího.
Sebevědomý a suverénní Stephen v Lucy vidí něco, co nikdo jiný neviděl, a ona se rychle nechá svést představou, jaké možnosti jí jeho pozornost přináší. Současně je Stephen odhodlán zapomenout na událost pohřbenou v jeho minulosti, která by ho v případě odhalení mohla zničit. Stephen se ve své snaze o úspěch neohlíží napravo ani nalevo, a to platí i pro jeho snahu získat a udržet si Lucyino srdce.
Lucy ví, že na Stephenovi je něco, čemu se nedá věřit. Stephen ví, že se od něj Lucy nedokáže odtrhnout. Jsou na sobě závislí a jejich propojení bude mít následky, které si nedokázali představit.
Kniha Jen mi dál lži s psychologickým náhledem i kousavým humorem zachycuje toužebná přání, silné ambice i dilemata mladé dospělosti a popisuje, jak těžké může být nechat někoho jít, i když víte, že byste to měli udělat.
Na knihu Jen mi dál lži jsem se hodně těšila. Zaujal mě název, skvělá obálka a láká mě i seriál na Disney+, který ovšem teprve plánuji, proto jsem prvně chtěla přečíst knižní verzi.
Kniha sleduje příběh Lucy Albrightové, mladé dívky/ženy, která se během vysokoškolských let zaplétá s charismatickým, ale manipulativním Stephenem DeMarcusem. Děj se odehrává na pozadí Lucyina přerodu z dospívající dívky v mladou ženu, která čelí vlastním nejistotám a traumatu z minulosti. Vztah Lucy a Stephena je centrem vyprávění a ukazuje cyklus přitažlivosti, klamu a emocionální destrukce.
Zároveň se kniha vrací k Lucyině dětství a problematickému vztahu s matkou, což slouží jako pozadí pro pochopení jejích rozhodnutí a slabostí. Vyprávění střídá pohledy Lucy a Stephena, což poskytuje vhled do jejich myšlení, ale zároveň odhaluje, jak nevyrovnaný jejich vztah je.
Lucy není úplně hrdinkou, kterou si oblíbíte, je nesebevědomá, neváží si
sama sebe a ač se svým způsobem posouvá a vyvíjí, je to pomalý cyklus,
během kterého několikrát padne na dno. Spousta mužských postav, ač
manipulativních bývá vyobrazena jako fascinující muži, u Stephena to tak
není, možná jen zpočátku. Stephen je totiž jednoznačně narcistní,
manipulativní a povrchní. Přátelé Lucy a jiné vedlejší postavy jsou
opravdu okrajové figurky, některé jsem si dokonce ani ke konci
nepamatovala.
Jen mi dál lži je kniha, která zaujme čtenáře zajímající se o psychologii vztahů a toxickou dynamiku. Přestože má své silné momenty, trpí nedostatkem originality a dynamiky. Pro ty, kdo hledají lehčí čtení s dramatickým nádechem, může být příjemnou volbou.
Osobně bych knihu doporučila spíše mladším čtenářům, já měla obrovský problém se začíst a životní styl mi vůbec neseděl, drogy na každé party a nikdo se nezdráhá, to fakt není pro mě. Na druhou stranu kniha výborně vykresluje psychologickou stránku o toxických vztazích, lásce a manipulaci. Je to realistické a velmi snadné do toho spadnout.
Žádné komentáře:
Okomentovat