Follow Me @Charmedka

22.06.23

Josh Malerman - Bird Box

Spisovatel: Josh Malerman
Originální název: Bird Box
Série: Bird Box
Díl: 1.
Počet stran: 312
Rok vydání: 2019
Vydání originálu: 2014
Nakladatelství: Fobos
Vazba knihy: Vázaná s přebalem


Malorie sleduje silnici před sebou. Snaží se dojet do bezpečí. Nesmí se rozhlédnout. Jediný pohled by ji mohl stát život. Tam venku totiž žijí prazvláštní tvorové. Kdokoli je zahlédne, zešílí. Ublíží svým blízkým. Ublíží sám sobě.
Malorie vzhlíží od volantu, vidí domy s okny zakrytými dekami nebo dřevem. Ruku si klade na bř
icho, ve kterém roste nový život. Je sama. Její sestra je mrtvá. Její rodiče jsou mrtví. Nemá nikoho.
Existuje vůbec to místo, to útočiště, které hledá?
Napravo se něco pohne, a ona to zahlédne koutkem oka. Nedívá se na to. Zavírá pravé oko. Pták přeletí příliš nízko, málem narazí do čelního skla. Malorie zakřičí, zavře obě oči a otevře je. Když to udělá, zahlédne ulici, kterou hledá. 273 Shillingham.
Zavírá oči a dupe na brzdy. Vystupuje, opatrně jde tam, kde si myslí, že jsou vchodové dveře.
Má pravdu. Pouští kufr na verandu, osahává cihly, nachází zvonek. Zvoní.
Nejdřív žádná odpověď. Začíná si zoufat. Možná to je konec. Jela tak daleko - odvážila se do světa - pro nic? Znovu zvoní na zvonek. A pak znovu. Znovu. Žádná odpověď. Zoufale buší do dveří…


Musím se přiznat, že do knihy jsem se pouštěla s velkým sebepřemlouváním a nijakým očekáváním. Viděla jsem totiž prvně film, který byl ovšem skvělý, ale číst knihu, u které znám děj a vím přesně, co se bude dít na dalších stránkách? Bála jsem se, že se budu zkrátka nudit.

Vítejte ve světě, kde musíte zavírat oči. Zrak Vás může totiž stát život, stačí zahlédnout to, co je venku a zešílíte. Malorie je mladá žena, která v tomto hororu vychovává dvě malé děti a právě je se snaží zachránit a zároveň dopřát lepší život, ne jen přežívat se zavřenýma očima.

Příběh je vyprávěn právě z pohledu Malorie. V kapitolách se střídá přítomnost s minulostí. V minulosti se dostáváme na úplny začátek, kdy začalo přibývat mrtvol, paranoia se šířila rychlostí blesku a vlastně nikdo netušil, co se děje.

V přítomnosti je Malorie už sama, bez rodiny, bez přátel, jen s dvěma dětmi, která vychovává ve tmě. Malorie je neskutečně silná a odvážná postava. Působí tvrdě, děti neoslovuje jmény, ale pouze jako Chlapce a Dívku, častokrát je na ně vyloženě tvrdá, ale úplně z ní cítíte tu mateřskou péči a pud zachránit děti, ať se děje, co se děje.

V přítomném okamžiku se Malorie s dětmi vydává na cestu za možnou záchranou a lepším životem. Bez zraku, do okolního světa plného nebezpečí, kde smrt číhá za každým sebemenším mrknutím a pochybením. Pouze na malé loďce po proudu řeky.

Jak jsem se bála, že se budu nutit, tak bože, ani náhodou. Sice jsem znala příběh, věděla, co se bude dít a jak to nakonec dopadne, ale já hltala každou stránku. Kapitoly jsou krátké a neskutečně čtivé. Příběh sám o sobě je opravdu originální a zajímavý, styl psaní mi sedl.

Z každé kapitoly, z každé myšlenky na Vás dýchá tíseň, strach, bezmoc a já kolikrát ani nedýchala. Vůbec jsem nebyla schopná knihu odložit, také jsem ji zhltla během dvou dnů a čtení si maximálně užila. Moc doporučuji a to i přesto, pokud jste jako já prvně viděli film.

Žádné komentáře:

Okomentovat