Spisovatel: Miguel de Cervantes y Saavedra
Originální název: El ingenioso hidalgo don Quijote de la Mancha
Počet stran: 248 (Zkrácená verze)
Rok vydání: 2014
Vydání originálu: 1605
Nakladatelství: Omega
Vazba knihy: Vázaná s přebalem
V malé španělské vesnici na náhorní plošině La Mancha žil chudý šlechtic, který se nazýval Quijana. Měl dvě velké vášně – lov a četbu rytířských eposů. To druhé mu dokonce zabíralo tolik času, že nejednou zapomněl vyrazit na hon a o své panství se už skoro vůbec nestaral. Nakonec ho svět velkých hrdinů, překrásných žen a sladkých milostných románků ovládl tak, že vyčistil svou zrezivělou zbroj, vyhřebelcoval stařičkého dýchavičného koně a se sluhou bez špetky fantazie se rozhodl vyrazit do světa šířit rytířskou slávu jako Don Quijote de la Mancha. Kniha, která popisuje jeho neuvěřitelné příběhy, výrazně ovlivnila evropskou literaturu. A slovní spojení jako „boj s větrnými mlýny“ či „donkichotství“ se dostala do obecného povědomí a v běžné řeči se používají dodnes.
Něco ke knize
Společně se svým sluhou vyrazí do světa konat dobré skutky a zbavit ho od všeho zla. Don Quijote je ale člověkem hloupějším s velmi bujnou fantazií, takže těžko rozeznává, co je skutečnost a co pouhá iluze. Během své cesty zažívá spousty dobrodružství a snaží se získat srdce své vysněné milé.
Moje hodnocení a dojmy
Určitě většina z Vás zná Dona Quijota, pokud jste ho nečetli, tak jste alespoň o něm slyšeli a nějakou tu představu o dílu máte. Právě tady vznikla spojení „boj s větrnými mlýny“ či „donkichotství“, což je v podstatě snaha o něco nemožného.Když jsem si knihu pořizovala, tak jsem si nevšimla, že se jedná o zkrácenou verzi. Dlouho jsem tedy přemýšlela, zda ji neposlat dál a nesehnat si neosekanou verzi. Nakonec jsem ráda, že jsem četla pouze tuto zkrácenou, protože i ta mi přišla zbytečně zdlouhavá.
Výhodou knihy je, že se jedná vlastně o celkem oddechové čtení, tedy v tom smyslu, že příběh je jednodušší, ale osobně se mi kniha četla hůře a velmi pomalu. Přesto jako povinná četba mi nepřijde úplně špatná a celkem její zařazení k maturitě chápu.
Don Quijote je parodie na rytířské romány. Hlavní hrdina je velký snílek, spíše už blázen, který nerozezná realitu a svoji fantazii. Kniha je tedy plná jeho představ, díky kterým se dostává do prekérních situací a čtenář se pobaví, i když některé už opakující se situace spíše nudily.
Mě bohužel kniha přišla zdlouhavá, měla hluchá místa a nedovedu si představit, že bych přelouskala téměř tisíc stran. Tohle zkrácené vydání mi bohatě stačilo. Jasně, je to klasika, ale taková, která mě úplně nechytla a znovu ji rozhodně číst nebudu. Jednou stačilo.
Pěkná recenze, o knize jsme přemýšlela, ale nezaujala mě. Takže jsem si k maturitě vybrala jinou. A jsem za to ráda. :) vím že se jedná o klasiku, ale stejně... Asi se k ní jen tak nedostanu. :))
OdpovědětVymazatTřeba časem..:)
VymazatJá si sice Dona Quijota přečetl až patnáct let po maturitě a nezkráceného, ale stálo to za to: http://blog.wuwej.net/2013/10/23/miguel-de-cervantes-dumyslny-rytir-don-quijote-de-la-mancha.html
OdpovědětVymazatAle na střední bych to rozhodně nedal, je k nepřečtení :)
K některým dílům je třeba dospět, i když mě nesedl ani šest let po maturitě. Ale kdoví, třeba se k němu za pár let zas dostanu.
Vymazatznam jen z poznamek skolni cetby a jelikoz mi obvykle nic z tohoto seznamu nesedi, obvykle ty starsi knihy, tak se je ani nesnazim moc cist :-)
OdpovědětVymazatNa škole jsem si přečetla z toho dlouhého seznamu asi jen tři knihy :D To až teď chci doplnit mezery :D
Vymazat