Follow Me @Charmedka

23.07.23

Chet Williamson - Psycho: Sanatorium

Spisovatel: Chet Williamson
Originální název: Psycho: Sanitarium
Série: Psycho
Díl: 
Počet stran: 224
Rok vydání: 2016
Vydání originálu: 2016
Nakladatelství: Omega
Vazba knihy: Vázaná s přebalem

Román Psycho Roberta Blocha byl poprvé vydán v roce 1959 a okamžitě se stal hitem, což jen o rok později vedlo k natočení filmu, který přinesl děsivý příběh Normana Batese do povědomí veřejnosti, který ještě umocnila TV série Motel. Trvalo dalších 23 let, než Bloch napsal další román Psycho. V tomto pokračování Norman uprchne ze sanatoria pro duševně choré a v Hollywoodu rozjede smrtící mejdan..

Ale co se v onom sanatoriu přihodilo během těch dvou desetiletí? To ještě nikdo nezažil...

Píše se rok 1960 a Norman Bates je ve státní nemocnici pro duševně nemocné zločince v péči doktora Felixe Reeda, který se ho snaží dostat z jeho katatonických stavů.

Ale Norman a Dr. Reed jsou neustále obtěžováni ostatními pacienty i zaměstnanci, kteří si myslí, že toto sanatorium je daleko spíše vězení než místo určené k uzdravování nemocných, Přispívá k tomu i samotná budova, kdysi soukromá léčebna, o které se tvrdí, že je strašidelná. Na scéně se objevuje Normanovo dvojče Robert Newman, jehož mozek byl ihned po narození jeho ošetřujícím lékařem prohlášen za poškozený. Jak Robert a Norman vyrůstali, Norman zjišťuje, že temno Robertovo je ještě hlubší než to, které na Normana číhá venku ve městě.

Vraždy na sebe nenechají dlouho čekat a šokující řetěz událostí nás vtáhne ještě hlouběji do vyšinutého šílenství uvnitř Psycho-Sanatoria...Do Sanatoria jsem se pouštěla s velkým sebepřemlouváním a skepsí. Už třetí díl Psycha, který napsal samotný autor prvního a druhého dílu, se hodně lišil. Bylo znát, že to píše jen z finanční nouze. Sanatorium má na svědomí naprosto jiný spisovatel a těžko věřit, že se nesnaží jen těžit z úspěchu jedničky.

Příběh se odehrává v psychiatrické léčebně, kde Norman tráví už pěkných pár let. Od ostatních pacientů se drží v ústraní, dostat ho z katatonických stavu se snaží doktor Reed, ale spíše marně. Norman v duchu promlouvá pouze s matkou, kterou viní z vražd, které spáchal.

Co by to ale bylo za léčebnu, bez strašidelných historek. Začínají se tu ztrácet lidé, jak pacienti, tak i lékaři. Navíc se šíří zvěsti, že se tu stále provádí elektrošoky a další praktiky, které již nejsou oficiální a zákonné.

Ono to překvapivě ve výsledku nebylo až tak špatné, jak jsem se obávala. Dokonce se autorovi povedlo kolikrát fakt dobře vygradovat napětí. Na druhou stranu tomu stejně něco chybělo a něco přebývalo. Velkým plusem knihy je určitě prostředí, zkrátka léčebna je děsivá sama o sobě.

V dnešní době, kdy je na trhu spoustra thrillerů, je Psycho bohužel už málo a myslím, že Norman Bates by se už měl nechat v klidu odpočívat.

Žádné komentáře:

Okomentovat