Follow Me @Charmedka

14.05.23

Deanna Raybourn - Podivný počátek | RC review

Spisovatel: Deanna Raybourn
Originální název: A Curious Beginning
Série: Veronica Speedwellová
Díl: 1.
Počet stran: 368
Rok vydání: 2023
Vydání originálu: 2015
Nakladatelství: Knižní klub
Vazba knihy: Vázaná s přebalem

Londýn, 1887.

Po pohřbu své staropanenské tety může osiřelá Veronica Speedwellová pokračovat ve svých cestách po světě a věnovat se vědeckému bádání - a příležitostným milostným avantýrám. Zběhlá v lovu motýlů stejně jako v odhánění ctitelů, Veronika se hodlá vydat na svou životní cestu.

Osud má však jiné plány, kd
yž Veronika překazí svůj vlastní pokus o únos s pomocí záhadného německého barona, který jí nabídne útočiště v péči svého přítele Stokera, samotářského a mrzoutského přírodovědce. Než jí však baron stačí prozradit, co ví o spiknutí proti ní, je nalezen zavražděný - a Veronika se Stokerem se tak jako obezřetní partneři vydávají po stopě nepolapitelného útočníka, aby se dopátrali zlovolné pravdy.Přiznávám, že jsem se hodně nechala nalákat obálkou. U anotace jsem krapet váhala, jelikož jsem si nebyla jistá, zda je to můj šálek kávy. Ovšem ta překrásná obálka, ta je vážně wow, nakonec nešlo odolat, tohle jsem musela držet v ruce.

Příběh se odehrává v Anglii roku 1887 a začíná na pohřbu tety hlavní hrdinky. Nyní osiřelá Veronica se má stát manželkou místního farmáře a matkou jeho šesti dětí, aby o ní bylo postaráno. Jenže pro Veronicu je tohle představa noční můry a místo starání se o manžílka plánuje vyrazit opět na cesty, lovit a zkoumat motýly a oddávat se milostným pletkám.

Tenhle plán jí ale překazí únosce, se kterým si teda Veronica sama poradí, avšak podle německého barona, který znal její matku, ji hrozí nebezpečí a hodlá ji ukrýt u svého přítele, mrzutého přírodovědce Stokera. Baron je ale náhle zavražděn a Veronica společně se Stokerem začnou pátrat, nejen po vrahovi, ale i po minulosti Veronicy.

Veronica je vlastně takový Sherlock Holmes, nebo jeho sestra Enola, jak chcete. Rozhodně se nejedná o klasickou viktoriánskou paničku, Veronica má pokrokové smýšlení, je samostatná, chytrá, miluje dobrodružství a muže. I přesto si ale kniha ponechává nádech 19. století a ani mluvou se nejedná o zmodernizování doby takovým tím nepříjemným způsobem.

Veronica je příjemná postava a i Stoker je svým způsobem zajímavý, svalnatý a chytrý chlap, který si ovšem nese určitě jizvy z minulosti a čtenář moc neví, co si o něm myslet. Věřím ale, že v dalších dílech mu bude věnován další prostor.

Já si ale bohužel na styl psaní nezvykla. Začátek knihy pro mě byl velkým utrpením, nemohla jsem se vůbec začíst a u knihy jsem se zasekla na pěkně dlouhou dobou.

Přitom je to takový lehký detektivní příběh z viktoriánské doby a opravdu propracovanou zápletkou, ale mně to bohužel nesedlo. Samozřejmě jsem zvědavá na pokračování a věřím, že třeba už budu připravená na styl psaní, ale zatím slabší průměr, ale spíše jen kvůli vkusu.
Moc děkuji internetovému knihkupectví megaknihy.cz za poskytnutí recenzního výtisku.
Knihu si můžete zakoupit zde. 

Žádné komentáře:

Okomentovat