Follow Me @Charmedka

30.09.21

Harper Lee - Jako zabít ptáčka


Spisovatel:
Harper Lee
Originální název: To Kill A Mockingbird
Série: Jako zabít ptáčka
Díl: 1.
Počet stran: 280
Rok vydání: 2018
Vydání originálu: 1960
Nakladatelství: Mladá fronta
Vazba knihy: Vázaná
Maycomb v Alabamě je bezvýznamné ospalé provinční městečko obklopené poli s bavlnou. Ve 30. letech 20. století jsou Spojené státy americké zachváceny hospodářskou krizí, ale ta se obyvatel Maycombu dotýká jen okrajově. O letních prázdninách je největší starostí osmileté Čipery a dvanáctiletého Jema vymýšlení plánu, jak vylákat místního podivína z jeho dobrovolného domácího vězení. Když je ale mladý černoch obviněn ze znásilnění bílé dívky, události naberou dramatický spád. Obhajoby se ujímá otec Čipery a Jema, advokát Atikus Finch. Toho čeká předem marný boj s předsudky, strachem a nenávistí.
Román Jako zabít ptáčka ale rozhodně není o rasismu a nespravedlivých soudních procesech. Je to čtivý příběh o dospívání a braní rozumu, o různých formách osobní statečnosti, o přetvářce, morálce a zodpovědnosti. To vše vyprávěno pohledem osmiletého děvčátka. Harper Lee knihu dokončila v roce 1959 a román měl okamžitě obrovský úspěch. Získal Pulitzerovu cenu a dočkal se filmové adaptace s Gregory Peckem v roli obhájce
Atika Finche.Jako zabít ptáčka má určitě většina školáků na seznamu povinné četby. Jako student jsem povinnou četbu nečetla, ano, ani tu maturitní, přečetla jsem jen opravdu pár děl a tím to pro mě haslo. K povinné četbě jsem se dostala až po škole, v době, kdy už pro mě neměla klasika spojení se slovem povinná.

O knize musel slyšet každý, často je o ní zmínka v jiných knihách a filmech.

30. léta 20. století a malé městečko Maycomb v Alabamě, kde žije osmiletá dívka Čipera se svým bratrem Jemem a tatínkem advokátem. Jsou letní prázdniny a Čipera s bratrem nemá nic jiného na práci, než se snažit vylákat záhadného souseda z domu od naproti, který vůbec nevychází.

Kniha je vyprávěna právě z pohledu Čipery, čímž je přece jen odlehčenější, obzvlášť první část knihy, kdy si Čipera užívá léta, seznamuje čtenáře s městečkem, povídá si se sousedy. Přesto nechybí spousta

historie a politiky, což najednou působilo jako vytržené z konceptu, protože najednou jakoby nevyprávěla Čipera.

Druhá půlka knihy je ze soudního procesu s Tomem Robinsonem, černochem, který byl obviněn z brutálního znásilnění bílé dívky. Obhajoby se ujímá Atikus Finch, otec Čipery.

Atikus má spoustu nezvratných důkazů o Tomově nevině a ač i všichni ostatní vědí, že je Tom nevinný, je naprosto jasné, že soudní spor Atikus prohraje a Tom bude neprávem obviněn. Sice v této době už černoši měli práva, ale stále se na ně pohlíží skrz prsty a jakmile se něco stane, může za to samozřejmě černoch.

Kniha je plná naivního dětského pohledu, který může mít jen osmileté děvčátko a Atikus je jeden z mála lidí, co má dobře srovnané morální hodnoty a ač ví, že nemůže vyhrát a že kvůli obhajobě černocha na něj okolí může zle koukat, stojí si za tím, že udělá správnou věc, za kterou se nebude stydět.

První část knihy mě poměrně nudila, ano, patřím k těm čtenářům, co se museli vyprávěním ztěžka prokousat, ovšem soudní proces mě zasáhl. Tom, který se skoro ani nebrání, protože černochovi nikdo neuvěří, i když je to naivní dobrák, který by neublížil mouše.

Kniha plná rasismu, předsudků, morální zkaženosti, ale i dobroty a dětského pohledu na svět.

4 komentáře:

 1. Tohle je jedna z klasik, se kterými se pořád tak nějak míjím. :D Určitě bych to ale ráda napravila.
  Co se týče povinné četby na střední škole, my ji v seznamu ani neměli...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Zrovna tahle klasika mě lákala no, tím, jak je všude :D

   Vymazat
 2. Mě se první díl docela líbil. A hlavně mě bavil oproti pokračování, které mi přišlo mnohem slabší a vůbec mě nebavilo. :/

  OdpovědětVymazat