Follow Me @Charmedka

10.08.22

Kathleen Glasgow - Dívka na kusy

Spisovatel:
Kathleen Glasgow
Originální název: Girl In Pieces
Počet stran: 410
Rok vydání: 2018
Vydání originálu: 2016
Nakladatelství: Omega
Vazba knihy: Vázaná s přebalem

Charlotte Davis je na tom zle. V osmnácti letech již přišla skoro o všechny blízké ve svém životě. Ale naučila se zapomínat. Její hluboké jizvy jsou plné bolesti a smutku, ale když zapomenete, naleznete trochu klidu. Nemusíte přemýšlet o otci, o vašem nejlepším příteli, který navždy zmizel ani o matce, která vám nemá co dát.

Kaž
dou novou jizvou ztvrdne Charlottino srdce o trochu víc, přesto to stále tolik bolí. Bolí to dost, abyste na to nemysleli, což je někdy jediná cesta, abyste našli cestu zpět od kraje propasti.

Hluboce dojemný portrét dospívající dívky na pokraji ztráty sebe sama a její cestě zpět do života. První próza Kathleen Glasgow je dojemně reálný a upřímný. Je to příběh, od kterého se nebudete moci odtrhnout.Napsat recenzi na tuhle knihu je velmi obtížné a celkově ji i hodnotit není lehké, má velmi silné téma, které určitě nelze podceňovat.

Charlotte je mladá dívka, která ale toho v životě zakusila více, než většina jejích vrstevníků a i dospělých. Hned na začátku se ocitáme v psychiatrické léčebně, kde se Charlotte snaží dát dohromady, poslepovat všechny svoje části, její duše je na kusy.

Špatné rodinné vztahy, ztráta kamarádky, drogy, noci na ulici, hlad, prostituce...Jediný útěk od všeho bylo vzít střep a vyříznout to.

Charlie nemá rány jen na duši, ale i na těle, ani jedno nikdy nezmizí. Vypadá to ale, že léčba zabírá a Charlotte je propuštěna z bezpečí léčebny, aby začala žít normální život. Dokáže si ale najít práci, fungující vztah a odolat nutkání se říznout?! K tomu v pouhých sedmnácti letech.

Kniha se čte velmi dobře, je psána z pohledu hlavní hrdinky a v podstatě máte dojem, že čtete její deník.

Kapitoly jsou krátké, některé jen na stránku. Autorka omezuje příběh kolem a hodně se zaměřuje na všechny ty myšlenky a pocity, které Charlotte má v hlavě, postupně odkrývá celý její příběh, ale vše stručně, jasně, aby nebyly utlumeny ty pocity beznaděje, strachu a bohužel i nenávisti sama k sobě.

Po celou dobu jsem měla husí kůži, bylo mi těžko a úzko. Charlotte sice trošku působí jak velká oběť, proti které se spikl celý svět a vinu hází na všechny ostatní, na druhou stranu má ale zkrátka psychické problémy a stejně s ní soucítíte a fandíte ji.

Kniha má dokonalou atmosféru, z každé strany, z každé věty na Vás dopadá ta temnota, co má Charlie v hlavě. Kniha je velmi emotivní, depresivní a ač se může zdát, že chvílemi je vidět nějaké to světlo na konci, sluníčkové to zkrátka není. Tohle je prostě boj na celý život, ze kterého není úniku

2 komentáře:

  1. Knihu jsem četla před několika lety a doteď si vzpomínám na atmosféru a depresivní pocity, které kniha vyvolává. Myslím, že jde o hodně silný příběh a v tomhle tématu jeden z nejlepších, které jsem zatím četla.

    OdpovědětVymazat