Follow Me @Charmedka

29.07.20

Beatriz Williams - Skleněný oceán | RC review

Spisovatel: Lauren Willig, Karen White, Beatriz Williams
Originální název: The Glass Ocean
Počet stran: 416
Rok vydání: 2020
Vydání originálu: 2018
Nakladatelství: Jota
Vazba knihy: Vázaná s přebalem

Dramatický milostný příběh na pozadí jedné z největších katastrof první světové války.

Luxusní zaoceánský parník Lusitania se na poslední plavbu z New Yorku do Liverpoolu vypravil 1. května 1915. O týden později jej jen několik kilometrů od irského pobřeží zasáhlo německé torpédo a loď šla během několika minut ke dnu. Zemře
lo 1 195 osob. Tato katastrofa výrazně ovlivnila průběh první světové války.

Květen 2013
Sarah je americká spisovatelka, která marně hledá téma pro další knihu. Jednoho dne náhodou objeví starý kufřík po svém pradědovi Patrickovi, který pracoval v roce 1915 jako stevard na palubě Lusitanie. V kufříku nalezne něco, co by mohlo změnit historii. Rozhodne se okamžitě odjet do Anglie hledat více informací.

Duben 1915
Caroline je bohatá Američanka, která obývá se svým manželem Gilbertem kajutu první třídy na parníku Lusitania. Míří za obchodem do Evropy, kde běsní velká válka. Gilbert je neustále zaneprázdněný, nepřestává pracovat ani na lodi. Caroline už nebaví hrát roli manželky úspěšného podnikatele a je ráda, když na palubě potkává starého přítele Roberta. Čím více času s ním tráví, tím více se zajímá o napjaté dění kolem. Brzy pochopí, že se na palubě odehrává něco tajného a nebezpečného.

Tess cestuje druhou třídou. Aby měla na jídlo, musela od dětství krást. Už toho ale začíná mít plné zuby. Tohle má být její poslední loupež. V Anglii se provdá a začne nový život. Alespoň to jí slíbil její snoubenec. Čím více se ale loď přibližuje k evropským břehům, tím méně tomu věří. Co se doopravdy děje a komu ještě vlastně může věřit?

Téhle novince z nakladatelství Jota se nedá vůbec uniknout, každou chvíli na mě vyskočí na instagramu, je všude. Nenechám se nalákat na každou oblíbenou a všude opěvovanou knihu, ovšem tady to zafungovalo dobře. A k tomu ta překrásná obálka, asi vůbec nejhezčí, co jsem letos viděla. A to vysoké hodnocení? Nešlo odolat.

Kniha má fakt vysoké hodnocení, díky čemuž jsem i dost očekávala. Po přečtení jsem ovšem dlouho přemýšlela, jak vlastně knihu hodnotit. Kniha byla krásná, originální, na druhou stranu jsem asi kvůli vší té chvále čekala více...

Příběh má dvě časové linky, jedna se odehrává v roce 2013, kdy mladá spisovatelka otevře kufřík po svém pradědečkovi, který se v roce 1915 pracoval na proslulé Lusitanii a jehož obsah by mohl změnit celou historii a lidé si přece zaslouží znát pravdu, i když to znamená, že někoho předek mohl být vlastizrádce.

Druhá časová linka se odehrává právě na parníku Lusitania v roce 1915, na kterou se nalodí Caroline, manželka úspěšného podnikatele, který na cestě trval kvůli obchodu a to i přes zuřící válku. Na palubě se nachází i starý přítel, který je Caroline velkou oporou, když její manžel neustále řeší práci a na manželku nemá čas.

Tess cestuje druhou třídou, přežívala jen díky krádežím a podvodům a právě na Lusitanii má proběhnout největší a snad i poslední obchod, díky kterému snad začne nový život.

Osudy všech postav se nádherně prolínají a moc se mi líbilo, že až do úplného odhalení jsem nedokázala odhadnout, kdo je zloduch, kdo s kým spolupracuje či co je prostě špatně. Co je hlavně také super, vůbec nebylo znát, že knihu psaly tři autorky, všechno to krásně fungovalo.

Je pravda, že mě více bavily kapitoly z dob války. Prostředí parníku, pomalu jako kdybyste byli na Titanicu, který já miluji, navíc parník není úplně obvyklé místo v knihách, takže to bylo něco nového a strašně poutavého.

Nečtu válečné knihy, celkově mi tohle téma není blízké a nevyhledávám ho. Pokud ani Vy ne, tak se ovšem knihy nebojte, je to spíše příběh o lásce se špetkou detektivní zápletky na pozadí války.

Já osobně bych jen té době, po zasažení tornáda asi věnovala více prostoru. Tohle bylo opravdu až ke konci a klidně bych četla více o snaze přežít, o bezmoci a touze najít své milované.

Jedná se čistě o beletrii. Lusitania je sice skutečná, dokonce byla opravdu zasažena torpédem, ale to je asi tak všechno. Postavy i příběh jsou smyšlené.

Jak jsem psala na začátku, asi jsem měla příliš velká očekávání, na druhou stranu to byl nádherný příběh, originální, čtivý, plný naděje, lásky, ale i zrady a bolesti.
https://1.bp.blogspot.com/-Yus-gegCNyc/VfRTK6DT8NI/AAAAAAAARgk/NXBLQEGfndw/s200/Nepojmenovan%25C3%25BD%2B9.jpg
Moc děkuji internetovému knihkupectví knihcentrum.cz za poskytnutí recenzního výtisku.  
Knihu si můžete zakoupit zde.

4 komentáře:

  1. Vypadá to moc dobře. :) Hlavně se jedná o knihu, kterou bych si ráda přečetla, takže píšu si na seznam. :)

    OdpovědětVymazat
  2. Miluju knihy, kde jsou dvě časové roviny (ideálně propletené). :) Tahle kniha vypadá hodně dobře a máš pravdu, uniknout se jí nedalo - viděla jsem ji snad všude. :)

    OdpovědětVymazat