Follow Me @Charmedka

04.03.18

Stephenie Meyer - Specialistka | RC review

Spisovatel: Stephenie Meyer 
Originální název: The Chemist 
Počet stran: 528
Rok vydání: 2017
Vydání originálu: 2016
Nakladatelství: Egmont
Vazba knihy: Vázaná s přebalem
Pracovala pro tajnou vládní jednotku jako výslechová specialistka. Ví toho ale příliš a pro oddělení se stala rizikem, které je potřeba zastavit. Bez varování začíná lov, kde je ona kořistí. Nikde nezůstává dlouho, mění jména a podoby. Nezbyl jí nikdo, komu by mohla věřit… Chce-li vést normální život, musí splnit poslední úkol. Čeká ji nejtěžší boj jejího života. Navíc pozná muže, do kterého se zamiluje, a musí učinit vše, aby oba zůstali naživu.

Bývalé agentce na útěku před někdejšími zaměstnavateli nezbývá než vzít ještě jeden případ, aby očistila své jméno a zachránila si život. Jen málo lidí ví, že pracovala pro vládu Spojených států. Pro oddělení tak tajné, že nemá ani vlastní název. Coby výjimečná specialistka představuje zároveň jedno z nejtemnějších rizik. A tak když její zaměstnavatelé usoudí, že je pro ně nebezpečná, bez varování po ní jdou. Dávno nemá šanci být dlouho na jednom místě nebo používat stejné jméno. Oddělení už zlikvidovalo posledního člověka, kterému snad mohla důvěřovat. Ale ona stále ví cosi, co ji ohrožuje. Prostě ji chtějí mrtvou a brzy. Pak jí její bývalý šéf nabídne možnost úniku a asi jedinou šanci vymazat ze svých zad obří terč. Znamená to však přijmout ještě jeden úkol. Jenže informace, kterou obdrží, její situaci ještě zhorší. Zatímco se odhodlává postavit se všemu čelem a připravuje se na nejtěžší boj svého života, zjišťuje, že postupně podléhá muži, který pravděpodobnost jejího přežití jen komplikuje. Škála jejích možností se rychle zužuje a ona musí zapojit všechny své výjimečné schopnosti takovým způsobem, o jakém se jí dosud ani nezdálo. Stephenie Meyerová pro tento napínavý román vytvořila vášnivou a fascinující hrdinku se speciální sadou dovedností. A opět ukazuje, proč je jednou z nejprodávanějších autorek na světě.

Něco ke knize

Je nejlepší ve svém oboru, výslechová specialistka, která pracovala pro tajnou vládu Spojených států. To už je ale minulost. Její šéfové usoudili, že ví příliš mnoho a stala se tak rizikem, které se musí zlikvidovat.

Nyní je tři roky na útěku, mění jména, vlasy, místo pobytu a chodí spát jedině s plynovou maskou na obličeji. Teď se ale naskytla příležitost, jak z celého tohohle boje o život vystoupit. Dostane nabídku na poslední případ. Najít, donutit mluvit a přivést muže, který údajně plánuje atentát. Normální život je lákavá vyhlídka, ale co když je to celé jen past?

Moje hodnocení a dojmy

Když jsem viděla, že Stephenie Meyer vychází nová kniha, tak jsem se strašně těšila. Jsem generace, která "vyrostla" na Stmívání a i když už jsem na něj stará, tak ho stále považuji za povedenou ságu, která spustila mánii kolem upírů a já si díky ní oblíbila fantasy. A Hostitel? Tak ten byl perfektní.

Na Specialistku jsem tedy byla dost zvědavá a to nejen z toho důvodu, že ji napsala právě Stephenie Meyer, ale hlavně proto, že se nejedná o žádnou nadpřirozenou knihu, ale o thriller, což je trochu odlišný žánr, než jsme od této autorky zvyklí.

Hlavní hrdince budeme říkat Alex, i když to samozřejmě není její pravé jméno. Alex je strašně sympatická a věřím, že většina čtenářů si ji musí zamilovat. Nejen, že je velmi inteligentní a schopná, ale i citlivá a hlavně má smysl pro ironii, což já můžu. Já nechci moc spoilerovat, takže o dalších postavách se nebudu rozepisovat, abych Vás nepřipravila o to překvapení, ale jen řeknu, že ani s jinými postavami jsem neměla naprosto žádný problém, naopak.

Na začátku knihy na Vás autorka vychrlí pomalu desítky jmen, ve kterých já upřímně měla teda trochu zmatek, ale úplně v pohodě jsem se pak zorientovala a mohla si začít užívat čtení.

Kniha je pořádná bichle, která má přes pět set stran. Čte se ale moc dobře a rychle, i kvůli větším písmenkům a odstavcům, které Egmont má. Přesto příběh obsahuje poměrně dost detailních popisů. O životě hrdinů se toho dozvíte opravdu hodně, podrobně je vždy popsáno i veškeré okolí a snad každý typ zbraně.

I přesto, že o několika pistolích už toho vím víc, než je třeba, tak nemůžu říct, že by mi detailní popisy v knize vadily. Vůbec ne, nijak mě v knize nerušily a neodtrhávaly od příběhu. Vše je popsáno poutavě.

Specialistka, i přesto, že se jedná o thriller, se stále drží žánru young adult. Je určena pro čtenáře od šestnácti let a myslím, že to tak i sedí. Pro mladší to úplně nebude, chvílemi je to docela brutální a některé praktiky jsou fakt syrové.

Já jsem z knihy nadšená a předčila moje očekávání. Uznávám, bylo to už ke konci lehce přitažené za vlasy a děj je vlastně nereálný. Ale...Výborné postavy s propracovaným charakterem, velmi originální a zajímavý příběh, který je poutavě napsán. Specialistka je akční, dokonce i hodně vtipná a v neposlední řadě i romantická.

Velmi děkuji internetovému knihkupectví knihcentrum.cz za poskytnutí recenzního výtisku.
Knihu si můžete zakoupit zde.

8 komentářů:

 1. Já se u téhle knihy docela bojím. Ale asi ji risknu. Nesmím mít vysoká očekávání, a mohlo by to být dobrý :-D Viděla jsem totiž i nějaká zklamání, takže...

  OdpovědětVymazat
 2. Díky za recenzi, o téhle knížce totiž docela dost uvažuju, ale zatím jsem ji odstrkovala do pozadí... :)

  OdpovědětVymazat
 3. Skvělá recenze :) Knihu si chci určitě přečíst. Hostitel do autorky patří asi mezi mé nejoblíbenější knihy, takže jsem zvědavá i na její novou Specialistku :)

  OdpovědětVymazat
 4. Skvělá recenze! :)
  Na knihu vídám rozporuplné názory. První vlna byla negativní a čím déle je to od vydání, tím více chvály na ni slyším. A to znamená to, že ani já ji neuteču :D Snad se k ní brzy dostanu, protože zní opravdu skvěle :)

  OdpovědětVymazat