Follow Me @Charmedka

18.05.16

Jamie McGuire - Červený vrch

Spisovatel: Jamie McGuire
Originální název: Red Hill
Počet stran: 324
Rok vydání: 2014
Vydání originálu: 2013
Nakladatelství: Fortuna Libri
Vazba knihy: Vázaná
Jak se zachovat, když ten, pro koho byste položili život, vám o něj začne usilovat? Scarlet je rozvedená, pětatřicetiletá matka dvou dcer a pracuje jako rentgenová laborantka. Je pátek odpoledne a má službu v nemocnici, dcery poslala na víkend za otcem. Na příjem přivážejí umírající, ošklivě pokousanou a vyhublou dívku, a její rentgenový snímek prozrazuje to, o čem se v lékařských kruzích s hrůzou již pár dnů hovoří. Z Evropy se šíří záhadný virus a svět je zachvácen pandemií, která postupuje neuvěřitelně rychle. Projevuje se nesnesitelnou bolestí břicha a bleskovým úbytkem váhy, a pak už je jen smrt. Mrtví však nenacházejí klid, ale mění se v šouravé zombie, a hledají, čím by ukojili svůj neutišitelný hlad. Vábí je lidské maso a lačně se na ně vrhají. Jedinou obranou živých je rychlost a zásah do mozku zombie. Scarlet se upne k tomu, aby zachránila své dcery za každou cenu. Musí je odvézt na jediné bezpečné místo k přežití, které zná. Na ranč Červený vrch.

Něco ke knize
Scarlet je rozvedená matka dvou holčiček, které na víkend odjeli se svým otcem. Scarlet čeká služba v nemocnici, kam přivezou pokousanou, vyhublou slečnu s bolestmi břicha. Rentgenový snímek bohužel ukáže to, čeho se všichni posledních pár dnů bojí.

Nathan v té samé době jede do školy vyzvednout svoji dcerku Zoe, manželské problémy ho v tu dobu zajímaly nejméně. Miranda se svou sestrou a jejich příteli jedou za otcem na Červený vrch, když to všechno vypukne.

Vzájemně se neznají, ale kroky všech směřují právě na Červený vrch, který je jediné bezpečné místo v zemi. Z Evropy se šíří nebezpečný virus. Virus postupuje velmi rychle, jakmile se u Vás objeví příznaky, je konec. Avšak konec v tomto případě neznamená smrt. Mrtví znovu povstávají v podobě zombie toužících po lidském mase.


Moje hodnocení a dojmy
Červený vrch mě lákal od doby, kdy vyšel. No chvilku trvalo než jsem se k němu dostala, ale hlavní je, že dostala. Čekala jsem hodně, kniha má dobré hodnocení, anotace zněla více než výborně, takže očekávání opravdu velká.

Různé apokalyptické knížky mě baví stále více a začínám je dost vyhledávat. A zombie? Téma zombie je u mě stále aktuální, miluji knihy i filmy o chodících mrtvolách, takže na knihu jsem se neskutečně těšila.

Příběh je vyprávěn ze tří pohledů. Tím prvním je rozvedená Scarlet, u které i kniha začíná. Scarlet je tou nejhlavnější postavou, jde jí hlavně o to, aby se dostala na Červený vrch, kam jak doufá, zamíří i její holčičky, které odjely na víkend s otcem. Druhou postavou je Nathan, který zpočátku působí jako trouba, jehož manželství nestojí za nic a drží ho jen malá dcerka Zoe. Nakonec se ukáže jako pravý chlap, který chce dostat sebe i dceru do bezpečí a dokáže zvládat vyhrocené situace.

Třetí pohled je Mirandy, která se svou sestrou a kluky jede navštívit otce na Červený vrch. Postav je v knize šíleně moc a zrovna tahle čtveřice se mi občas pletla. I když je každá ze sester jiná, někdy jsem měla problém zařadit si jméno k postavě, o klucích ani nemluvím.

Všechny postavy mi byly sympatické, autorka bravurně zvládla jejich charaktery, dokonale je popsala, takže jste si k nim hned našli cestu a jejich osud Vám nebyl jedno. Scarlet je hodně paličatá a jde si za svým, prostě chce jen zachránit svoje dcery. Její jednání jsem zpočátku chápala, určitě by se podobně zachoval každý rodič, avšak ke konci už bych ji dala nejraději pěstí.

Zbytečně riskovala a ostatní byli vůči ní tak loajální, že ji v její slepé touze podporovali. Nekoukala kolem sebe, šlo ji jen o to, aby její rodina byla v pořádku, i když po takové době už naděje byla minimální. Právě kvůli ní umíralo zbytečně moc postav. Záchrana dvou holek byla osudnou mnohem více lidem. Na konci jsem to fakt nechápala a Scarlet se mi neskutečně zprotivila.

Příběh byl skvělý, hned od první stránky velmi napínavý a chytlavý. Kniha mě až do konce nepustila a já vůbec neměla chuť ji během čtení odkládat, chtěla jsem vědět, co bude dále. Avšak jednu výtku mám. Chtělo by to více zombie. Přišlo mi, že zombie, kteří by měli být v hlavní roli, jsou spíše jen v pozadí celé knihy. Kniha je hodně zaměřená na mezilidské vztahy, což určitě není špatné, ale přece jen bych uvítala více mrtváků.

3 komentáře:

 1. Skvělá recenze! :)
  Červený vrch byl můj úplně první recenzí výtisk a do teď si pamatuji to nadšení :-D
  Knize jsem také jednu hvězdičku ubrala- kvůli konci, který mi vůbec nesedl :/
  Jinak byla ale kniha úžasná a mám chuť si ji přečíst znovu, protože teď ji vidím úplně všude :D :)

  OdpovědětVymazat
 2. V poslední době o Červeném vrchu hodně slýchám. Sice už jsem od stejné autorky jednu knihu četla, ale do téhle se asi nepustím.

  OdpovědětVymazat
 3. Knihu jsem si koupila v Levné knize a docela se na ni těším. A hodnocení máš taky pěkné. Snad se mi bude líbit :-)

  OdpovědětVymazat