Follow Me @Charmedka

22.06.15

Robert Kirkman - Vzestup Guvernéra

Spisovatel: Robert Kirkman, Jay Bonansinga
Originální název: The Walking Dead: Rise of the Governor
Série: Živí mrtví
Díl: 1.
Počet stran: 344
Rok vydání: 2012
Vydání originálu: 2010
Nakladatelství: Baronet
Vazba knihy: Vázaná s přebalem
Co všechno se člověku musí přihodit, aby se z něj stala zrůda? Opravdu je v každém z nás nějaké temné já, které jen čeká na to, aby se mohlo projevit? Skoro by se dalo říct, že na Briana Blakea je toho dost. Kráčí po světě jako je ten náš, jenže v tom jeho umí kráčet i mrtví. A jemu teď nejde o nic jiného, než aby přežil. Se dvěma kamarády a bratrem Phillipem s malou dcerou se ze všech sil snaží nalézt klidné místo ve světě, kde civilizace zanikla. Román ze světa veleúspěšného komiksu Živí mrtví přináší příběh postavy, která zasadí známé skupině přeživších jednu z nejhorších ran. Avšak Guvernér nebyl vždy šíleným despotou. Tvůrce hororových románů Jay Bonansinga spojil síly s autorem původního komiksu Robertem Kirkmanem, aby spolu stvořili první díl trilogie o tom, jak může být lidský vzestup k moci zároveň pádem jeho morálky.

Něco ke knize
Po světě již nekráčí jen živí, ale mnoho mrtvých, které žene touha po krvi. V tomto děsivém světě patří mezi
přeživší Phillip Blake a jeho malá dcerka Penny, starší bratr Brian a pár přítel. Zatímco Phillip je statečný, přizpůsobuje se situaci a ujal se funkce vůdce skupiny, Brian je plachý a kolikrát spíše přítěž

Všichni se vydávají na cestu do Atlanty, kde by údajně měla být záchranná stanice, azyl pro všechny. Jenže během cest je potkává spousta nástrah a je těžké si udržet naději. A je vůbec možné udržet si zdravý rozum a zůstat sám sebou?


Moje hodnocení a dojmy
Určitě již většina z Vás slyšela o seriálu The Walking Dead, v překladu Živí mrtví. Kdybych měla říct, který seriál jsem si za posledních pár let opravdu zamilovala, tak budu jmenovat právě tento. Pro mě jeden z nejoblíbenějších seriálů, netrpělivě vždy čekám na každý nový díl a nemůžu se ho nabažit. A i když nemám v televizi ráda krváky, Živí mrtví prostě bezmezně miluji.

Jelikož ale nejsem komiksová, tak komiksy mě nechávaly chladnou, když se ale na pultech knihkupectví objevila tato série, byla jsem nadšená, avšak trvalo, než jsem se k ní dostala. Momentálně už je pět dílů a já se teprve chystám na druhý, ale hlavní, že jsem se k ní konečně dostala.

Byla jsem zvědavá, kdo byl vlastně Guvernér předtím, než jak ho znám ze seriálu. Tahle kniha nás přenese na úplný začátek ,,konce". Pokud seriál neznáte, nevadí, podle mě není třeba ho vidět, aby jste si knihu mohli přečíst. Pokud máte rádi zombie, klidně po ní sáhněte.

Děj velmi dobře plyne, kniha vůbec nenudí. Je napínavá a vše je tak bravurně popsáno, že máte až husí kůži. Je to naprosto syrové a brutální. To zabíjejí či mučení je tak detailně popsáno, klobouk dolu. Největší prostor tu podle mě ale má spíše psychologie postav. Je úžasně vidět, jak postavy procházejí během knihy vývojem. Ono je těžké nestát se monstrem v zemi monster. Je otázka, zda si zachovat lidskost, nebo pro záchranu vlastního krku tu lidskost zahodit.

Plný počet hvězdiček ovšem dávat nebudu, myslím, že kniha mohla nabídkou trošku více a to očekávám od dalších dílů.

Žádné komentáře:

Okomentovat