Follow Me @Charmedka

14.10.14

George R.R. Martin - Střet králů

Spisovatel: George R.R. Martin
Originální název: A clash of kings
Série: Píseň ledu a ohně
Díl: 2.
Počet stran: 944
Rok vydání: 2011
Vydání originálu: 1998
Nakladatelství: Talpress
Vazba knihy: Vázaná s přebalem
Čas zešílel. Deset let dlouhé léto pokoje a hojnosti se blíží ke konci, a jako zuřivá bestie se neodvratně blíží krutá, mrazivá zima. Dva mocní muži - král Robert Baratheon a lord Eddard Stark - kteří třímali žezlo moci v časech nuceného míru, jsou mrtví. Zatímco oblohu protíná znamení zkázy - kometa barvy krve a plamene - o moc nad rozdělenou říší bojuje šest frakcí. Eddarův syn Robb byl korunován za Krále severu. Na jihu vládne domnělý následník trůnu Joffrey Baratheon, oběť intrik dvořanů v Králově přístavišti. O trůn usilují také dva Robertovi bratři a ke starému způsobu dobývání se rovněž vrací v nemilost upadlý rod Železných mužů. V bitvě o světadíl riskuje svou existenci i exilová královna, Matka draků. A na severu se muži Noční hlídky vydávají do krutých končin za Zeď, aby se vypořádali s divokými a Jinými, co tam přebývají. Na pozadí krvesmilstva a bratrovraždy, alchymie a válek lze cenu slávy měřit jen krví. A chuť vítězství mohou poznat pouze muži a ženy z té nejtvrdší oceli... a s tím nejtvrdším srdcem. Protože - když se střetnou králové - chvěje se celá říše.

„Láska je jed. Sladký jed, to ano, ale přesto zabíjí.“

Vše podstatné, tak aby nebyl prozrazen celý příběh je popsáno v anotaci. Ale pár detailů jistě napsat můžu.

V tomto díle se objevuje více magie, ať už se jedná o čarodějnice - Melissandra z Ašaje, které pomáhají králům, nebo o draky prohánějící se na nebi. Ale rozhodně tu nejde jen o magii, jen tomu dává větší náboj a napětí.

Králů na Železný trůn je hodně, ale trůn je jen jeden.
Joh má šanci ukázat, co v něm opravdu je. Joffrey se snaží za každou cenu udržet trůn. 

Krom nám již známých postav se v knize objeví i pár nových. Více prostoru dostane Theon Greyjoy a úplně nová postava Davos Cibulový rytíř. Větší prostor dostává Tyrion. Kapitoly jsou rozděleny opět podle hlavních postav, v tomto díle se postavy v ději moc neprotínají, každá má svoji vlastní dějovou linii.

Kniha je opět velmi čtivá, jen mě moc nebavily kapitoly s Davosem, ty bych nejraději přeskočila. Z téhle série se stává droga....

Žádné komentáře:

Okomentovat