Follow Me @Charmedka

26.10.14

Arthur Conan Doyle - Pes Baskervillský | RC review

Spisovatel: Arthur Conan Doyle
Originální název: The Hound of the Baskervilles
Počet stran: 232
Rok vydání: 2014
Vydání originálu: 1902
Nakladatelství: Omega
Vazba knihy: Vázaná s přebalem
Sir Karel, pán na Baskervillském zámku, zemřel za záhadných okolností. Stála za jeho smrtí stará kletba, která podle legendy jeho rod pronásleduje již od anglické Velké revoluce? Nezdá se to rodinnému lékaři doktorovi Mortimerovi. Vypraví se do Londýna, své pochybnosti vylíčí Sherlocku Holmesovi a požádá ho o pomoc. Slavný detektiv se rozhodne záhadu objasnit. Pes Baskervillský patří mezi nejznámější příběhy, které sir Arthur Conan Doyle napsal a deník Le Monde ho zařadil mezi sto nejvýznamnějších literárních děl dvacátého století. Je uznáván za absolutní klasiku žánru a čtenáře dokáže udržet v napětí až do poslední stránky.

 
Něco ke knize
Vše začalo u Huga Baskervilla, který zatoužil po mladé panně, kterou unesl. Dívka však unikla, Hugo za ní poštval psy a sám se za ní vydal. Avšak po několika mílích ho začal pronásledovat obrovský pes a Hugo byl nalezen mrtvý. Okolím se rozléhalo psí vytí.

Sherlocka Holmese a jeho přítele doktora Watsona navštíví v Bakerské ulici pan Mortimere, který byl přítelem a lékařem sira Charlese Baskervilla, který zemřel náhle na infarkt. Podivné je, že se tak stalo v noci, kdy sir nerad vycházel ven a na místě činu byly nalezeny psí stopy. Doktor Mortimere má podezření, že sira Charlese postihlo prokletí rodu Baskervillů a obává se, že tak bude pokračovat i u Henryho Baskervilla, který má přijet do Anglie jako poslední dědic.

Na Baskervillský zámek doktora Mortimere a Henryho doprovází doktor Watson, který má za úkol Sherlocka informovat o dalších událostech a na Henryho dohlížet. Sherlock s Watsonem musí zjisti, zda se opravdu jedná o rodinné prokletí, nebo někdo sira Charlese zavraždil.


Moje hodnocení a dojmy
Postavu Sherlocka Holmese asi netřeba více představovat. Určitě všichni znáte, ať už z knih Arthura Doyla, nebo filmů či seriálu. Ovšem centrální postavou je zde spíše doktor Watson, z jehož pohledu je kniha psána.

Detektivky vyloženě nevyhledávám, ale takovouhle klasickou detektivku, proč ne. A rozhodně jí doporučuji i ostatním, zvlášť, pokud vybíráte povinnou četbu k maturitě. Kniha má pouze kolem 220 stran, já ji zvládla během tří dní a mít o trošku více času, tak ji přelouskám ještě dříve. Překlad od Josefa Pachmayera je skvělý, takže jsem neměla sebemenší problém se čtením, text je přizpůsoben tak, aby odpovídal současnému jazyku.

Atmosféra celé knihy je tajemná, děsivá blata a v nich možný ukrývající se pekelný pes dělají z detektivky místy horor. Nečekané zvraty a záhady, které jsou odkrývány postupně a čtenář netuší, jak se vše vyvine zas velmi čtivý příběh, který rozhodně nenudí a nutí Vás číst dál a dál, nedovolí Vám odtrhnout se od knihy. Vůbec jsem se do čtení nemusela nutit. A konec, kdy Sherlock Holmes popisuje jak vůbec dokázal celou záhadu vyřešit, velmi zajímavé.

Kniha je opravdu báječná a jsem ráda, že ji můžu mít ve své knihovně. A i kdyby za nic nestála, tak její krásná obálka od nakladatelství Omega bude v knihovně dělat parádu. Jediné, co bych vytkla, tak poznámky, které jsou ke konci knihy a ne na konci stránky. Naštěstí jich bylo jen pár a nijak důležité, ale být jich více, tak mě opravdu nebude bavit při každé poznámce hledat vzadu poznámku, raději mrknu právě na konec stránky.

Moc děkuji nakladatelství Omega za poskytnutí recenzního výtisku. 
Knihu si můžete zakoupit zde.

1 komentář:

  1. Také jsem ho četla a moc mě to bavilo. Sleduju i seriál, ale tři díly za 2-3 roky, to je fakt opruz :)
    http://slawarehouse.blogspot.cz/

    OdpovědětVymazat